Разработват аналогов AI чип, който работи като човешки мозък
Технологичната корпорация IBM разкри нов прототип на аналогов AI чип, който работи като човешки мозък и извършва сложни изчисления в различни задачи на дълбоки невронни мрежи.
Чипът обещава повече. IBM казва, че най-съвременният чип може да направи изкуствения интелект забележително ефективен и по-малко изтощаващ батерията за компютри и смартфони.
Представяйки чипа в документ, публикуван от IBM Research, компанията каза: „Напълно интегрираният чип разполага с 64 AIMC ядра, свързани помежду си чрез комуникационна мрежа в чипа. Той също така прилага функциите за цифрово активиране и допълнителна обработка, включени в отделни конволюционни слоеве и дълги краткосрочни памети. “
Преоткриване на начини, по които AI изчислява
Новият AI чип е разработен в Albany NanoTech Complex на IBM и се състои от 64 аналогови изчислителни ядра в паметта. Като заимства ключови характеристики за това как работят невронните мрежи в биологичните мозъци, IBM обяснява, че е вградила чипа с компактни, базирани на времето аналогово-цифрови преобразуватели във всяка плочка или ядро за преход между аналоговия и цифровия свят.
Всяка плочка (или ядро) също е интегрирана с леки цифрови процесори, които изпълняват прости нелинейни функции за активиране на неврони и операции за мащабиране, обясни IBM в блог, публикуван на 10 август.
Замяна на настоящите цифрови чипове?
В бъдеще прототипът на IBM може да замени настоящите чипове, захранващи тежки AI приложения в компютри и телефони. „Глобален цифров процесор е интегриран в средата на чипа, който изпълнява по-сложни операции, които са критични за изпълнението на определени видове невронни мрежи“, се казва още в блога.
С навлизането на все повече базови модели и генеративни AI инструменти на пазара, производителността и енергийната ефективност на традиционните изчислителни методи, на които работят тези модели, са на границата на тестване.
IBM иска да преодолее тази празнина. Компанията казва, че много от чиповете, които се разработват днес, имат разделяне на паметта и процесорните си единици, като по този начин забавят изчисленията. „Това означава, че AI моделите обикновено се съхраняват в дискретно място в паметта, а изчислителните задачи изискват постоянно разместване на данни между паметта и процесорните единици. “
Говорейки пред BBC, Танос Василопулос, учен от изследователската лаборатория на IBM в Швейцария, сравни човешкия мозък с традиционните компютри и каза, че първият може да постигне забележителна производителност, докато консумира малко енергия.
Той каза, че превъзходната енергийна ефективност на чипа би означавала, че големи и по-сложни работни натоварвания могат да се изпълняват в среда с ниска мощност или ограничена батерия, например автомобили, мобилни телефони и камери.
„Освен това облачните доставчици ще могат да използват тези чипове, за да намалят разходите за енергия и въглеродния си отпечатък“, добави той.
Превод: GlasNews. bg
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.